Gry planszowe były przez wiele lat najlepszą rozrywką towarzyską i rodzinną rozwijającą nie tylko komunikację, ale i umiejętności logicznego czy strategicznego myślenia. Choć na pewien czas straciły na popularności przez boom gier komputerowych, dziś powracają do łask i oferują naprawdę wiele godzin dobrej zabawy i treningu umysłowego. Czy rozrywka jest jednak jedynym powodem, dla którego gry planszowe przyciągają uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych? Sprawdź co możesz zyskać grając ze znajomymi w gry planszowe i dlaczego warto mieć je w swojej domowej kolekcji.
Częsty w ostatnich latach widok znajomych, którzy pomimo spotkania w większym gronie w dalszym ciągu spędzają większość czasu wpatrzeni w swoje telefony jest dość przykry. Ludzie, choć potrzebują towarzystwa, stracili pewną swobodę rozmawiania ze sobą i cieszenia się własnym towarzystwem, nawet w gronie najlepszych przyjaciół. Gry planszowe to doskonała okazja na przywrócenie znaczenia zwykłej rozmowie i odbudowanie relacji towarzyskich w świecie rzeczywistym. Początki mogą być nieco niezręczne, ale uwierz – naprawdę warto spróbować.
Czy gracie w zespołach, czy przeciwko sobie, w grze planszowej nie będziecie mieli czasu na spoglądanie w smartfon czy zajmowanie się sprawami życia codziennego. Nawet godzinna rozgrywka pozwoli Wam na chwilę odetchnąć i zatracić się w magicznym świecie planszówki, jednocześnie dając okazję do rozmów i zwyczajnych, międzyludzkich interakcji.
Odrobina śmiechu i wspólnego rozwiązywania problemów w drodze do pokonania gry planszowej poprawi samopoczucie wszystkich przy stole, da każdemu poczucie bycia częścią grupy i sprawi, że po spotkaniu w końcu poczujecie się jakbyście spędzili ze sobą czas, a nie jedynie przebywali w swoim otoczeniu. Ta funkcja gier planszowych sprawdza się nie tylko ze znajomymi, ale i w gronie rodzinnym czy nawet dla par które na co dzień, w zawirowaniach życia zawodowego nie znajdują dla siebie wystarczająco dużo czasu.
Gry planszowe to tylko sposób na wielogodzinną rozrywkę? Nic bardziej mylnego. Nawet najprostsze planszówki mogą wymagać skupienia, dobrego planowania działań i logicznego myślenia. Mózg warto ćwiczyć tak jak każdy inny mięsień, a dobrym sposobem na to są właśnie gry planszowe które gwarantują ćwiczenia w bardzo przyjemnym, rozrywkowym wydaniu.
Dobrej jakości gry planszowe rozwijające mózg oddziałują zarówno na prawą, jak i lewą półkulę mózgu – ćwiczą nie tylko logiczne myślenie czy tworzenie strategii, ale też Twoją kreatywność czy zmysł estetyki. To dlatego wiele gier strategicznych i logicznych przygotowuje się z przywiązaniem do najmniejszych detali – podobnie jak gry komputerowe, gry planszowe mogą zachwycać stylistyką, cieszyć oko i rozbudzać fantazję. Jeśli dodatkowo reguły gry wymagają koncentracji i zaangażowania w akcję, nie będziesz czuć się winny spędzając na tego typu rozrywkach nawet kilka godzin w tygodniu.
Gdy planszowe można nazywać lekarstwem na nudę czy przepisem na zdrową rywalizację, ale grając w nie realnie wpływasz także na swoje zdrowie fizyczne. Gry rozwijające zdolności strategicznego myślenia, koncentrację, wyobraźnię czy zręczność można traktować jako ćwiczenia mózgu zapobiegające m.in. szybkiemu rozwijaniu się choroby Alzheimera czy demencji starszej. Doskonałym dowodem na pozytywny wpływ gier planszowych i logicznych na mózg człowieka są choćby seniorzy którzy pomimo swojego wieku w dalszym ciągu rozwiązują krzyżówki, sudoku czy chętnie sięgają po gry planszowe ze swoimi wnukami, rodziną, rówieśnikami. Osoby takie mają znacznie mniej problemów z pamięcią, koncentracją czy samodzielnym myśleniem, a wszystko to między innymi dzięki regularnym ćwiczeniom umysłowym.
Wplatanie gier planszowych jako elementu edukacyjnego jest szeroko rozpowszechnione w wychowaniu wczesnoszkolnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie by metodę tą wykorzystywać także w życiu dorosłym.
Gry logiczne, strategiczne czy tematyczne, jak choćby gry w korporację uczą podejmowania dobrych wyborów, dążenia do osiągania zamierzonych celów a także mierzenia się zarówno z sukcesem, jak i porażką. Tutaj przegrana nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, ale potrafi nauczyć lepszych reakcji na porażki w życiu codziennym. Bez względu na to czy sięgniesz po grę planszową dla zabawy czy jako sposób na urozmaicenie spotkania ze znajomymi, pamiętaj że zawsze niosą za sobą znacznie więcej niż pozytywną dawkę rywalizacji, dobrej energii i rozrywki.