Gry karciane mogą kojarzyć się często z grami hazardowymi, ale w rzeczywistości to niezwykle bogata, różnorodna i idealna dla całej rodziny rozgrywka, która z hazardem nie ma zbyt wiele wspólnego. Karty mogą być zarówno głównym elementem gry, jak i wsparciem dla bardziej klasycznych gier planszowych, także tych z fabułą w tle. Jakie gry karciane warto przygotować na wieczór spędzony w gronie rodziny czy znajomych i jak szybko nauczyć się zasad gry, by nie tracić na nie czasu przy stole?
Przeglądając ofertę tych bardziej i mniej popularnych gier karcianych nie sposób nie zauważyć, że ich oferta z roku na rok się powiększa i obecnie dostępnych jest wiele rozgrywek zarówno dla najmłodszych, jak i starszych fanów gier. Gry karciane możemy podzielić na te, które skupiają się przede wszystkim na kartach, jak i gry planszowe wymagające korzystania z kart podczas rozgrywki. Na wstępie musimy zaznaczyć, że nawet typowe gry karciane nie muszą korzystać z klasycznej talii od 2 do A – w zestawach spotyka się karty kolorowe, z różnymi symbolami, postaciami z bajek, bohaterami w historii będącej tłem dla gry planszowej, poleceniami do wykonania podczas gry. Wystarczy poszerzyć nieco definicję typowej karcianki, a możliwości tworzenia nowych rozgrywek stają przed nami otworem.
Znajdź wspólne elementy
Wśród najlepszych gier karcianych dla dzieci i dorosłych musimy wymienić te, które bazują na znajdowaniu podobieństw i różnic pomiędzy kartami trzymanymi przez gracza i tymi wyłożonymi na stół. Dobrym przykładem takiej gry może być popularne niedawno Dobble lub nieco starsze Dutch Blitz. Rozpoczynając od kilku kart w ręku i jednej karty na stole, gracze znajdują podobieństwa na kartach w swojej ręce i dokładają je do kupki na stole tak, by pozbyć się wszystkich posiadanych kart. Trybów rozgrywki w tego typu karcianki jest kilka i w książeczce zasad znajdziecie zawsze mnóstwo podpowiedzi jak grać, by dobrze się bawić. Dobrą grą karcianą na zręczność będą także gry typu Jungle Speed.
Skojarzenia
Gra w karty połączona z klasyczną planszówką? Producenci gry Dixit i podobnych jej rozgrywek doskonale wykorzystali potencjał kart i rywalizacji. Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem, wybiera jedną spośród kart w swojej kolekcji i wymyśla do niej skojarzenie, do którego następnie pozostali gracze muszą dopasować kartę ze swoich talii. Zadaniem końcowym dla graczy w każdej turze jest odgadnięcie która z kart należała do bajarza. Każdy gra tu w swoim imieniu, a punkty przyznawane są w każdej turze zarówno dla bajarza jak i graczy na podstawie określonych zasad.
Gry historyczne i fabularne
Zbieranie kart, by zebrać komplet, poruszanie się śladami historii lub stworzonej na potrzeby gry fabuły. Model ten wykorzystano w projektach takich jak 7 cudów świata – grze karcianej dla całej rodziny. Jeśli zwyczajna wymiana kart i gra turowa nie jest dobrym pomysłem w Twoim gronie znajomych, gry fabularne sprawdzą się zdecydowanie lepiej.
Jeśli chcesz grać z rodziną bez konfliktów przy stole, warto zadbać by każdy na początku poznał zasady gry lub miał okazję obserwować innych podczas rozgrywki i zapoznać się z nią nieco bliżej. Dobre gry karciane i planszowe zawsze tworzone są z dokładną instrukcją i opisem gry, pisaną prostym i zrozumiałym językiem. Zdarza się oczywiście, że niektóre rozgrywki wymagają czasu by w pełni nauczyć się ich zasad – niektórzy gracze zmieniają nawet zasady pod siebie, tak by ułatwić sobie nieco czas gry gdy przy stole znajdują się osoby, które nie miały z nią wcześniej do czynienia. Bez względu na to, czy sam uczysz się zasad gry karcianej, czy tłumaczysz ją komuś innemu, książeczka z zasadami to pierwszy element, na który trzeba zwrócić uwagę.
Jeśli chcesz szybko nauczyć się zasad, obserwuj pierwszą rozgrywkę innych graczy lub dołącz do gry w duecie z osobą, która zna ją doskonale. Nauka w trakcie rozgrywki może być denerwująca dla innych graczy, dlatego zawsze upewnij się czy są chętni do uczenia Cię, czy może woleliby obserwację z zewnątrz i dołączenie do gry w kolejnej turze. Zapytaj też, czy ktoś nie czuje się na siłach by wytłumaczyć grę. Najbardziej problematyczne są najczęściej te z dość zawiłymi zasadami i zapamiętanie ich wszystkich po jednym tłumaczeniu nie będzie łatwe, ale gdy wszyscy się skupią i zachowają cierpliwość, szybko przejdziecie od reguł do dobrej zabawy.