Najdłuższe gry planszowe - w co można grać godzinami?

Gry planszowe

Rozrywka na długie godziny? Mile spędzony czas z przyjaciółmi i rodziną? Fajne gry planszowe zapewnią rozrywkę od której nie będzie się można oderwać. Najdłuższe gry planszowe doskonale sprawdzą na się imprezę czy spotkanie rodzinne. Wybraliśmy kilka gier planszowych, które wymagają dużo czasu, ale spodobają się zarówno jako rozrywka dla dzieci, jak i dorosłych.

Długie gry planszowe 

Gry planszowe, które wymagają długiej rozgrywki:

 

Monopoly - najdluższa gra na świecie?

Najpopularniejsza gra strategiczna, która zapewnia oderwanie od rzeczywistości na długie godziny. Za pierwszy znany prototyp Monopoly uznaje się “The Landlord’s Game”, czyli grę planszową stworzoną przez Elizabeth Magie z Illinois. Została opatentowana w 1904 r. Od tego czasu Monopoly stało się jedną z najchętniej wybieranych gier planszowych, które obecnie można kupić w wielu wariacjach. Aby grać w Monopoly wystarczy zaledwie dwóch uczestników, ale im więcej (zazwyczaj max. 6) osób, tym ciekawsza gra.

Monopoly Classic znane dzisiaj zostało wymyślone z USA w czasach Wielkiego Kryzysu. Gra polega na budowaniu i zarządzaniu rynkiem nieruchomości. Kupowaniu, sprzedawaniu, planowaniu i ocenianiu każdej transakcji z osobna. W grze każdy uczestnik obraca pieniędzmi i musi ponosić konsekwencje swoich działań, co daje ogromne możliwości rozwijania umiejętności racjonalnego i analitycznego myślenia, ale także uczy pokory i wytrwałości w pokonywaniu trudności. Od obracania wielkimi pieniędzmi w Monopoly zaczynało wiele sławnych osób, może czas i na Ciebie lub twoich bliskich?

 

  1. Osadnicy z Catanu

Catan to gra idealna dla miłośników gier strategicznych. Polega na budowaniu nowych cywilizacji, a zaczyna się od przybycia każdego w graczy - osadników na wyspę Catan. Gra polega na zbudowaniu własnego państwa i podejmowaniu szeregu decyzji, które mają wpływ na jego rozwój. Osadnicy podejmują między innymi decyzje o wydobywaniu surowców, decydują o transporcie i wymianie handlowej.

Osadnicy z Catanu to gra dla miłośników długiej rozrywki, gdzie współpraca z innymi jest ważna, ale wymaga także umiejętności samodzielnego myślenia, podejmowania strategicznych decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Ostrożne planowanie działań, ale także poznanie podstaw ekonomii sprawiają, że gra rozwija myślenie analityczne. Konieczność podejmowania różnych decyzji wpływa na coraz mniejszą przestrzeń i walkę o ziemię, a chęć wygranej gwarantuje zabawę na długie godziny. Proste zasady gry łatwo opanować przez osoby w różnym wieku.

 

  1. Milionerzy

Gra planszowa Milionerzy jest oparta na teleturnieju o tym samym tytule, który jest popularny na całym świecie. Zapewnia nie tylko rozrywkę na długie godziny, ale może pełnić także funkcję edukacyjną. Ciekawe pytania, możliwość rywalizacji i przeniesienia ekranowych emocji do domu stanowią doskonałą okazję do spędzenia razem czasu bez względu na wiek grających.

Gra polega na odpowiadaniu na kilkanaście pytań z rzędu, które mogą dotyczyć różnych sfer życia: polityki, wydarzeń historycznych, społecznych, pojęć z rozległych dziedzin itp. Poprawna odpowiedź na kolejne pytania zbliża uczestnika lub uczestników (jeśli gra jest zespołowa) do wybrania głównej nagrody, czyli miliona złotych.

 

  1. Dixit

Gra planszowa idealna na osób, które lubią kalambury i wymyślanie historii. Dixit zapewnia rozrywkę na długie godziny i ćwiczy kreatywne myślenie. Pomysłowość jest w tej grze najważniejsza, więc najlepiej radzą sobie z nią osoby o szerokiej wyobraźni, ale nie tylko. Dixit to gra nieco karciana, ponieważ każdy uczestnik gry dostaje karty, a jego zadaniem jest budowanie do nich skojarzeń. Bajarz, czyli osoba, która wymyśla skojarzenia nie musi się ograniczać, może śpiewać, powiedzieć cytat, ale także tylko jedno słowo. Zadaniem innych osób jest wybranie takich kart ze swojej puli, które najlepiej pasują do hasła osoby opowiadającej.

Gra nabiera nieco tajemniczej mocy, kiedy następuje moment przetasowania kart, ponieważ wtedy gracze poza bajarzem głosują, do której karty były budowane skojarzenia. Dixit to gra na przyznawanie punktów bajarzowi, którego ocenia się na podstawie opisu. Nie mogą go wskazać ani wszyscy uczestnicy gry, ani żaden. Dixit to gra, która została wymyślona przez lekarza terapeutę, który zauważył, że jej uczestnicy zaczęli lepiej formułować swoje myśli oraz poprawiać relacje z innymi ludźmi.

Na rynku jest dostępnych wiele gier planszowych, które uwielbiają tysiące osób na całym świecie. W trosce o jak najlepsze dopasowanie do gustu i preferencji danej grupy w Polsce można skorzystać z profesjonalnie zaprojektowanej gry czy układanki. Nawet ulubiona planszówka może nie mieć np. odpowiedniej liczby pionków i zepsuć wieczór. Grupa Milo specjalizuje się w tworzeniu gier planszowych pod zamówienie od wielu lat, co zapewnia idealne dopasowanie gier.

Grupa MILO

© Grupa MILO. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk