Rodzaje gier planszowych dla całej rodziny

Gra familijna Śmiej Się

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną, zarówno w małym jak i bardziej licznym gronie. Spośród wielu opcji dostępnych na rynku można wyróżnić gry nadające się do zabawy z dziećmi, jak i te dedykowane dla dorosłych. Planszówki już od kilku lat skutecznie powracają do łask, a ich producenci przyciągają uwagę coraz to nowszymi pomysłami i ciekawymi rozgrywkami. Jakie rodzaje gier planszowych można spotkać na półkach i które z nich z powodzeniem sprawdzą się na rodzinnych spotkaniach?

Najważniejsze rodzaje gier planszowych – poznaj swoją planszówkę

Wybierając gry planszowe często myślimy automatycznie o grach typu Chińczyk, Monopoly czy Scrabble. W praktyce jednak różnorodność gier na rynku jest znacznie większa, a sposoby rozgrywki i specyficzne wymagania gier pozwalają podzielić je na kilka podgatunków. Najbardziej podstawowy podział wyróżnia gry w stylu amerykańskim oraz tzw. eurogry, w stylu europejskim. Czym się różnią i jakie mają wymagania?

Gry tematyczne w stylu amerykańskim skupiają się na budowaniu klimatu i pewnej historii wokół rozgrywki. Działania zawodników są tu najczęściej powtarzalne, opierają się w dużej mierze o losowość i szczęśliwe rzuty kostką, choć znaczenie będzie też miała pewna strategia i umiejętności gracza. To właśnie wśród gier amerykańskich spotykamy niezwykłe, bajkowe wręcz plansze i rozgrywki z fabułą. Można tu spotkać walki z zombie, podbijanie miast i kontynentów, elementy podróży. Plansze do gry mogą być bardzo rozbudowane, najczęściej opierają się o karty, żetony, rzuty kośćmi i poruszanie się pionkami i zawsze przewidują wiele godzin dobrej zabawy dla całej rodziny. Wśród gier w stylu amerykańskim można spotkać zarówno te dedykowane dla młodszych graczy, jak i bardziej „dorosłe” rozgrywki. Przy dobrym zrozumieniu zasad i kilku uczestnikach, gry amerykańskie to zdecydowanie dobry wybór na wieczór w gronie najbliższych.

Gry w stylu europejskim, czyli tzw. eurogry są pewnym przeciwieństwem gier amerykańskich i zamiast losowości skupiają się wokół umiejętności, wiedzy i taktyki stosowanej przez uczestników rozgrywki. Choć w dalszym ciągu stawia się tu na rzuty kością, przemieszczanie pionków czy wykupowanie kolejnych pól, w trakcie gry liczy się strategia którą należy kierować się już od pierwszych minut rozgrywki. Podobnie jak w przypadku gier w stylu amerykańskim, zabawa może trwać tu godzinami, szczególnie gdy dobierzemy do gry osoby doskonale znające jej zasady.

Obok podziału na gry w stylu amerykańskim i europejskim możemy wyróżnić także gry hybrydowe, łączące w sobie zalety obydwu gatunków, gry wojenne i bitewne, które często wykraczają poza ramy tradycyjnych gier tematycznych oraz szeroką kategorię gier towarzyskich typu beer-and-pretzels, które są stosunkowo łatwe, mają przynieść dużo zabawy i najczęściej nie wymagają przebijania się przez podręczniki z zasadami gry.

Czego potrzebujesz, by grać w gry planszowe z całą rodziną?

Zdecydowaną zaletą gier tematycznych w stylu amerykańskim oraz eurogier jest możliwość prowadzenia rozgrywki z wieloma uczestnikami. Zestawy do gry są tu często rozbudowane i składają się nie tylko z planszy, pionków i kości, ale też kart, żetonów i wewnętrznej waluty, którą zawodnicy zbierają by wyjść na prowadzenie i zakończyć rozgrywkę na swoją korzyść. Im więcej pojawi się w grze zmiennych, tym trudniejsza i ciekawsza będzie cała rozgrywka. Niektóre gry wymagają pracy w zespołach, inne zachęcają do indywidualnej rywalizacji, ale wszystkie łączy chęć dobrej zabawy i pewnego wysiłku umysłowego – poza grami typowo imprezowymi, większość współczesnych planszówek wymaga logicznego i strategicznego myślenia.

Gry planszowe z powodzeniem nadają się do gry całą rodziną, nawet jeśli wśród uczestników pojawią się osoby nie do końca rozumiejące zasady gry. Próba wspólnego dojścia do reguł sterujących rozgrywką to często część uroku planszówki, a zdrowa rywalizacja i praca w zespołach pozwalają całkowicie skupić się na historii, współpracy i wspólnym celu bez zbędnych rodzinnych kłótni czy niezręcznej ciszy. Spotkania w gronie najbliższych mogą czasami wydawać się monotonne, ale z grami planszowymi z łatwością zamkniesz wszystkie różnice pokoleniowe.

Grupa MILO

© Grupa MILO. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk